Knihovna

Obec Těškovice

 

Knihovna

Místní knihovna

se nachází v 1. patře budovy obecního úřadu a obsahuje 486 svazků naučné literatury a 2 220 svazků tzv. krásné literatury, celkem tedy 2 706 svazků. Knihovnu vede paní Anna Hošová a navštěvuje ji téměř 50 registrovaných čtenářů.

Knihovna je otevřena každé pondělí od 16.30 do 18.00 hodin. V současné době se vytváří i digitální databáze knih v knihovně přítomných.

Souhrné informace:

Název a sídlo knihovny: Obecní knihovna Těškovice, Těškovice čp. 170
Kontakt: vedoucí knihovny p. Anna Hošová, Těškovice
E-mail: starosta(at)teskovice.cz
Otevírací doba: pondělí 16.30 - 18.00 hod.
Zřizovatel: obec Těškovice
Provozovatel: obec Těškovice
Pověřená knihovna: Městská knihovna Hradec nad Moravicí
Charakteristika knihovny: místní

Knihovní řád a ceník služeb

Knihovní řád a ceník placených služeb si stáhněte jako pdf

.

Užitečné odkazy

Národní knihovna v Praze: www.nkp.cz
Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě www.svkos.cz
Pověřená knihovna Hradec nad Moravicí: www.knihovna.unas.cz


A jak to bylo dříve?

První knihovnou v Těškovicích byla žákovská knihovna při obecné škole, zřízená asi v roce 1890. Veřejná knihovna byla zřízena po roce 1918. Byly v ní převážně knihy zábavné a byla navštěvována občany jen v zimním období. Před příchodem německých vojsk byly knihy rozebrány občany, aby nedošly zničení. Tyto knihy (ovšem již ne všechny) vrátili občané na výzvu MNV v roce 1946. Tak se sešlo 376 svazků z doby první republiky, které vytvořily základní knižní fond nové veřejné knihovny. K nim přistoupily dary z akce "Budujeme Slezsko", dary kmotrů z Humplce a politických stran a spolků. Knih až do let 1950 - 1952 přibývalo, ale v těchto letech byl jejich počet zredukován vyřazením závadných knih politických i beletrie. Celkem bylo vyřezeno 268 knih a knihovna v roce 1952 poté vlastnila 865 svazků. Čtenářů tak náhle ubylo, neboť vyřazené knihy, zejména z červené a modré knihovny, bývaly s oblibou čteny.

Knihovna půjčovala zprvu jen dospělým. Oddělení pro mládež bylo zřízeno v roce 1950 a do r. 1952 měla knihovna již 62 knih pro mládež. Půjčovní doba byla v neděli dopoledne.

Valid HTML 4.0 Transitional Powered by PHP