Jiné kulturní akce

Některé z proběhnuvších akcí

Oživlá historie českého Slezska

To byl název akce, kterou pořádal Mikroregion Matice Slezská, obce Kyjovice, Těškovice a Pustá Polom ve dnech 18. až 20. 5. 2012. Událost zahrnovala slavnostní pochody, ukázky historických bitev z napoleonského období, možnost prohlídky dobového tábora a bohatý doprovodný program. Událost unikátní nejen v měřítku naší obce, ale i regionu či republiky, představuje videoprezentace D. Sedláka. Další videa pořízené návštěvníky akce můžete snadno nelézt na serveru Youtube.

Poděkování Klubu vojenské historie

Vážený pane starosto,
děkuji vám jménem KVH Ostrava i dalších zúčastněných jednotek za vynikající organizaci naší společné akce a zejména za vysoký standard občerstvení. Na akci máme mnoho příznivých ohlasů. Doufám, že jste byli spokojeni stejně jako účastníci z Čech, Moravy, Slovenska, Rakouska, Polska a Maďarska.
Přeji příjemný den
Lubomír Partyka
Předseda KVH Ostrava

Starší akce, stojící za pozornost

Sokolský ples s chováním basy 2009

Již tradičně tato událost uzavřela plesovou sezónu v obci, takže bylo nutno pochovat basu. Součástí obřadu byla slavnostní řeč T. Krayzla shrnující poslední rok v obci:
Na mapě před úřadem chybí jedna značka,
že přes Suchu zátoku teče potok Linderačka.
Olin Vavrečka se ale přesvědčit nedal a
na mapě místo Setiny, Linderačku hledal.

Obecní úřad chce stále více,
aby občané platili za popelnice.
A tak furt platíme a platíme poplatky,
to máme ve střední Evropě nejdražší odpadky.

Radek Onheiser na mši ministroval
A dával si pozor, aby se důstojně choval,
měl zazvonit a vstoupit z kruchty do kostela,
zakopnul a padl jako neřízená střela,
Mše musela být odložena,
protože pieta byla ohrožena.
Tak zpytoval svoje hříchy,
že se ani otec Piotr neudržel smíchy.

Na Vánoce rybáři prodávali kapříky,
jeden tam byl ale opravdu moc veliký.
Ryba jim strhla váhu na ultimo,
a už byli s celýma počtama mimo.
Tak byl Ivan celý zapocený,
jak vymyšlal bez minciřa ceny.

Na požárním bále byla sranda veliká,
když dostali hasiči od Brutvanek kozlíka.
Hosté i starosta dělali kolo,
to když měl velitel s kozičkou sólo.
Stala se koza jejich maskotem,
teď ožírá křačky u Dušana za plotem.

Kde jsou dnes naši místní hasiči?
Dali přednost Kyjovské veselici,
jelikož od Kyjovjaků kozlíka dostali,
tak tím pádem družbu navázali.
Aby tam z nich měli nějaký šok,
Ohne uřezal stromy a šli jim do sálu podpírat strop.

Jarek Lasák není žádná knedla,
do kapsy by strčil i Ivana Lendla.
Hrát přestane, až bude mít ramena,
jako tenisová hvězda Serena.

Začalo 1. kolo vesnické olympiády,
nastalo dilema, kde vzít plavce tady.
Nemysleli nato, že už mají roky,
přihlásili se Číča, Laso a Zdenek zvaný Oky.
Plavat kraula, to je pro lenochy,
prsa, ouško, to je pro správné hochy.
Sice jsme skončili na posledním místě,
ale zač je toho loket, ukážem jim příště.

Jarek Buš jel k Ohneiserům do Prahy k svatebnímu obřadu.
Po cestě však ztratil úplně náladu.
Motal se po městě jako ovce,
tak si vzal do auta 2 bezdomovce.
Prý mu ukážou kostel svatý duch,
ale šel z nich taký hrozný puch,
že i přes otevřená okna, málem umřel smrady
a ještě jim dal 30 korun, aby netrpěli hlady.
Potom honem proti tomu puchu,
vystříkal celý osvěžovač vzduchu.

Padesátiny má člověk jenom jedny,
ale Radek Onhe, ten je neposedný.
Místo aby měl nos ve sklínce,
tak u Slávka házal kuřince.

Na Mečníku se malé děti množí,
no co se dá dělat, je to vůle boží.
Je třeba myslet na zadní kolečka,
Kdo se pak postará o senilního děděčka?

Večer s osobností

Akce z trochu jiného soudku než většina ostatních – posezení s osobností – se uskutečnila 28. 11. 2008 v malém sále KD. Pozvání přijal známý český horolezec a vedoucí nedávné expedice na K2 a Broad Peak, Leopold Sulovský. V naplněném sále byl promítnut videodokument ze zmíněné expedice včetně komentáře. Po projekci proběhla diskuze a host odpověděl na řadu rozmanitých otázek na téma himalájských expedic a horolezectví obecně.


Posezení s L.S.

Oslavy jubilantů

Tradiční večer věnovaný našim jubilantům se uskutečnil tradičně v kulturním domě. Mezi gratulanty byli starosta a místostarosta obce a zástupci SPOZ, občerstvené zajistili zahrádkáři a k tanci i poslechu zahrála opět Jistebnická 13. Téměř všichni zúčastnění se bavili do pozdních večerních hodin.

Den obce 2008

Informace k této události je venována samostatná stránka.

Vánoční koncert Jistebnické 13

Dechový orchestr Jistebnická 13 přijal pozvání a 22. prosince v místním kostele sehrál vánoční koncert. Na programu se objevily skladby J. S. Bacha, G. P. da Palestriny, G. F. Handela, W. A. Mozarta a dalších velikánů světové hudby.

Pálení čarodějnic 2007

I letos se poslední dubnový večer slétly všechny těškovické čarodějnice pod vedením děvčat z oddílu aerobiku. Jako již tradičně připravily pro děti řadu her s možností vyhrát nějaký ten pamlsek. Uskutečnila se i soutěž o “miss čarodějnici” a nově také šlehačková válka, kterou si užili nejen nejmenší čarodějky a čarodějové. Pro všechny pak fungovalo občerstvení s pokrmy čarodějnické kuchyně – nejrůznějšími lektvary a elixíry a něčím stylovým k zakousnutí. Kolem půl sedmé kat se svými pomocníky upálil jednu z čarodějnic na hranici a očistil tak obec od neduhů, zlých sil a nečistých myšlenek. Nezbylo než jak se patří to oslavit.
Několik fotografií z akce najdete ve fotogalerii.

Koncert dechové kapely Šohaj z Jeseníku

Tento koncert se uskutečnil u příležitosti oslav místních občanů, kteří v roce 2006 prožili významné životní jubileum. Obec Těškovice proto uspořádala koncert dechové kapely, na který byli zváni kromě jubilantů i ostatní občané. Těch se však žel valně nedostavilo, prodáno bylo asi je 40 lístků a velký sál KD zel prázdnotou. To však mělo i své výhody, neboť přítomní měli dostatek prostoru k tanci. Pohoštění prostřednictvím tradičního Moravského šenku připravili zahrádkáři, kteří nabízeli zejména burčák, vína, lihoviny a drobné občarstvení. Co dodat? Koncerty tohoto typu nejsou příliš masovou akcí, zvláště v naší obci. Zúčastnění se dobře bavili, ti, kteří se dostavit nemohli, se těší na příští rok a většina ostatních vystoupení ani nezaznamenala.
Ilustrační foto v galerii.

Simulace zásahu místních hasičů

Dne 16. září 2006 konal sbor dobrovolných hasičů z Těškovic u příležitosti 115. výročí založení námětové cvičení. Simulovaný požár základní školy vypukl v 1 hodinu po poledni a za zvuku sirény se místní hasiči sešli, aby jej uhasili. Ačkoli se v centru dění shromáždio množství přihlížejících, aktéři se nedali vyburcovat a pojali cvičení poměrně laxně. Nicméně i tak po několika minutách brambory z přilehlé farní zahrady dostaly bohatou zálivku. Správný nácvik zásahu nesmí postrádat raněné a i ti byli z objektu školy včas evakuováni. Asi po 20 minutách přispěchal na pomoc sbor z Pusté Polomě a za ním postupně kyjovičtí a hlubočští. Nakonec celou zásahovou akci dostala pod kontrolu část místního sboru, která vyrazila s historicku stříkačkou Stratílek, jak jinak než v dobových krojích. Poté co uhasili svou žízeň a lokalizovali místo požáru, neměl dohasínající oheň již žádnou šanci. Všichni zúčastnění hasiči pak byli pohoštěni v hasičké zbrojnici.

Den obce 2006

Informace k této události je venována samostatná stránka.

Kácení máje na “Lučkách”

V sobotu 27. 5. 2006 zorganizoval pan Onheiser spolu s hasiči, oddílem aerobicu a za pomoci obce V. ročník kácení máje na místních Lučkách. Zábavná akce zejména pro místní obyvatele započala příjezdem knížecí družiny a sehráním scénky parodující události uplynulého roku. K občersvení byla připravena uzená žebra, grilované kuřecí steaky, párky v rohlíku a samozřejmě něco na zapití… K poslechu zahráli členové dechové kapely z Klimkovic a štafetu převzala reprodukovaná hudba pod vedením pana Radě Hozy. O zábavu tedy bylo postaráno, i počasí přálo, takže dobrou náladu nemohly narušit ani poněkud bojové podmínky bažinatých Luček.
Fotografie opět můžete nalézt v příslušné galerii.

Pálení čarodějnic

Již tradičně se před filipojakubskou nocí slétly těškovské čarodějnice pod vedením děvčat z oddílu aerobiku, aby oslavily svůj sabat. Nezastavilo je ani chladné počasí, naštěstí bez deště, které však nepochybně ovlivnilo účast jak jich samotných, tak i přihlížejících, jichž se přišlo podívat jen několik desítek. Pro dětské čaroděje byly na zahřátí připraveny zábavné soutěže, pro ty starší pak občerstvení se zázračnou magickou silou, působící na tělo, zejména však mysl. Díky tomu mohli mnozí vydržet až do večerního ohňostroje a snad i déle. Nedobrá čarodějnice byla upálena na hranici a celá čarodějnické obec, zbavená zlých sil, se již těší na další slet.
Fotografie můžete nalézt v příslušné galerii.

Den obce

V sobotu 13. srpna 2005 proběhl IV. Den obce Těškovice. Velmi oblíbená akce proběhla jako obvykle na prostranství za obecním úřadem za přítomnosti více než 800 spokojených účastníků. Stejně jako minulý rok vystoupily mažoretky skupiny Krokodýl, návštěvníci dále mohli shlédnout vystoupení taneční skupiny Akcent Ostrava, koncert zpěváka Jakuba Smolika a poté i skupiny Queen Revival a ve 22 hod. byl zapálen slavnostní ohňostroj. Do ranních hodin pak pokračovala taneční zábava.
Nechyběla samozřejmě ani hasicí pěna, kterou zejména pro děti na náves rozstříkali hasiči, a skákací hrad. K občerstvení myslivci uvařili guláš, rybáři HCT grilovali ryby, paní Chabanová opekla sele, zahrádkáři připravili koláče a cukroví. Atmosféru dokreslil stánek s perníkem a jinými sladkostmi. balónky a cetkami pro děti. Dostatek bylo i pití a tak mnozí účastníci měli v neděli ještě živé (nebo naopak žádné) vzpomínky na sobotní veselí a jistě se těší na další ročník Dne obce Těškovice.